Maranataförsamlingen

Radio Maranata

Evangelium om Jesus Kristus. Sänder över Stockholms Närradio 88MHz varje dag kl 8.

Author

Maranataförsamlingen

Category

Religion

Podcast website

maranata.se

Latest episode

Jul 11, 2026

Where to listen?

Podcasts in the app Replaio Radio Coming soon

Podcasts are coming to the app soon. Install now and be the first to see a whole new take on podcasts

Get it on Google Play Install for free Android 5M+ downloads · 4.8 rating iOS soon

Episodes

Guds ord om Andens verk, del 2 | Tage Johansson 03.11.2023

Tage Johansson i Radio Maranata.

En bok av Watchman Nee, del 4 | Hans Lindelöw läser 02.11.2023

Hans Lindelöw läser ur bok av Watchman Nee, del 4.

En nyckel till Krönikeböckerna | Paulus Eliasson 31.10.2023

Krönikeböckerna berättar hela historien från Adam till Koresh, och pekar fram mot en kommande präst och kung som ska regera i rättfärdighet. Sång: ”Se, dagen kommer” med Maranataförsamlingen

Mose liv – del 9 | Berno Vidén 30.10.2023

Vid berget Sinai gav Gud de tio budorden. Vi läser ur 2 Moseboken 20.

1. Rapport från Vasily, Ukraina 2. Jörgen Lindroos: En tro som bär | Magasinet Radio Maranata 28.10.2023

Första delen av programmet sänder vi en hälsning från Vasily Muravitskiy, Ukraina. Andra delen undervisar Jörgen Lindroos om ”En tro som bär”. Som avslutning sänds ett brandtal av Arne Imsen från 1970: Jesus kommer!

Jesu seger över ogudaktighet och ondska | Yngve Stenfelt 27.10.2023

Yngve Stenfelt talar i Radio Maranata. Musik: Christina, Irene och Rut-Mari: Äran, äran tillhör dig Guds lamm

Guds ord om Andens verk | Tage Johansson 27.10.2023

Tage Johansson undervisar i Radio Maranata.

En bok av Watchman Nee, del 3 | Hans Lindelöw läser 26.10.2023

Hans Lindelöw läser ur boken The Latent Power of the Soul av Watchman Nee med egen översättning från engelskan.

Mose liv – del 8 | Berno Vidén 23.10.2023

Efter att vatten strömmade ut ur klippan kom Amalek och stred mot Israel. Angreppet var hårt och resolut men så länge Mose lyfte sina händer upp mot höjden segrade Israel.

Konflikt och konsekvens | Yngve Stenfelt 20.10.2023

Med anledning av kriget mellan Israel och Hamas. Yngve Stenfelt i Radio Maranata.

En bok av Watchman Nee, del 2 | Hans Lindelöw läser 18.10.2023

Hans Lindelöw läser ur boken The Latent Power of the Soul av Watchman Nee med egen översättning från engelskan.

Slutet på allting är nära | Paulus Eliasson 17.10.2023

Är slutet nära nu? Vad betyder det i så fall? Aposteln Petrus ger svar som kanske kommer överraska dig.

Mose liv – del 7 | Berno Vidén 16.10.2023

Efter marschen genom Röda havet ger Gud folket manna, vaktlar och vatten strömmar ur klippan. Herrens under fortsätter men folket klagar – gång på gång.

Jakobs & Guds plan (Patriarkernas liv, del 9) | Hans Lindelöw, Berno Vidén och Paulus Eliasson samtalar 14.10.2023

Studium över 1 Mosebok 28, 29 och 30.

Himlen (del 4) | Yngve Stenfelt 13.10.2023

Yngve Stenfelt talar i Radio Maranata. Taggar:Yngve Stenfelt, 2023

En bok av Watchman Nee | Hans Lindelöw läser 13.10.2023

Hans Lindelöw läser ur boken The Latent Power of the Soul av Watchman Nee med egen översättning från engelskan.

Kan man uppleva Gud? | Paulus Eliasson 10.10.2023

Har du träffat kristna som inte kan rubbas ur sin tro på Gud? Hur många prövningar eller logiska argument de än möter, så säger de nånting som ”Ja, men jag vet att Gud finns och älskar mig, för jag har upplevt honom”. Är det sant? Är det ett argument för Guds existens? Idag talar vi om gudsbeviset som kristna använder allra oftast: Argumentet från Andens inre vittnesbörd. Sång: ”I kärlek han...

Bedrägeri och förbund (Patriarkernas liv, del 8) | Hans Lindelöw, Berno Vidén och Paulus Eliasson samtalar 07.10.2023

Ett studium över 1 Mosebok 25-27. Om Jakob och Isaks födelse, Isaks förbund med Abimelek, och hur Jakob lurade Esau på förstfödslorätten och välsignelsen.

Himlen (del 3) | Yngve Stenfelt 06.10.2023

Yngve Stenfelt talar i Radio Maranata. Taggar:Yngve Stenfelt, 2023

Guds suveränitet och vår fria vilja | Paulus Eliasson i samtal med Josef Löwdin 03.10.2023

Kalvinismen säger att vi är alla är förutbestämda av Gud – antingen till frälsning, eller förtappelse. Är det biblisk? Josef Löwdin är en tidigare kalvinist och delar med sig av sin tro och erfarenhet.

Mose liv – del 6 | Berno Vidén 02.10.2023

”Han delade Röda havet mitt itu, evig är hans nåd.” I det avsnittet läser vi om hur Gud banade en väg genom havet.

Mitt vittnesbörd – Bibelns profeter | Stig-Erik Vestman 01.10.2023

Stig-Erik ger här sitt vittnesbörd och tar även med oss på en rundvandring genom Bibelns profeter.

Himlen (del 2) | Yngve Stenfelt 29.09.2023

Yngve Stenfelt undervisar i Radio Maranata. Taggar: Yngve Stenfelt, 2023

Profeten Jona i orättfärdighetens stad (4 januari 2013 kl 18) | Emanuel Johansson 28.09.2023

Bibelstudium med Emanuel Johansson inspelat 4 januari 2013 kl 18.

Andlig vishet och andligt förstånd, del 2 | Gertrud Johansson 26.09.2023

Gertrud Johansson

Listen to the Radio Maranata podcast in Replaio

Radio and podcasts in one app - free, with no sign-up. Install today and do not miss the launch

Get it on Google Play

Replaio is not a podcast publisher; show names, artwork and audio belong to their authors and are distributed through public RSS feeds.